Our Staff

 

 

Lansdowne Primary Academy

Staffing Structure/Roles and Responsibilities: 2021 - 2022

 

Senior Leadership Team

 

Position

Staff Member

Responsibilities

CEO

Kevin Sadler

The Gateway Learning Community

Deputy CEO

Viki Reid

The Gateway Learning Community

Head of School

Dan George

  • Whole school improvement
  • Data & Assessment
  • Line manager of Year Goup Leads: [N/R/Y1/Y2/Y3]

Deputy Head of School

Nicky Spindler

  • Teaching & Learning
  • Overall Curriculum Lead
  • Line Manager of Year Leads [4/5/6]
  • Educational  Visits Co-ordinator

Deputy Head of School

Dan Burnett

  • Designated Safeguarding Lead
  • Overall Lead for SEND & Inclusion
  • Disadvantaged Strategy Lead
  • Attendance Lead

Assistant Head of School

Tracey Wilson

  • Year 2 Lead
  • Curriculum lead

Assistant Head of School

Sam Day

  • Reception Lead
  • KS1 English Lead
  • RWI Lead

Assistant Head of School

Gemma Nicholson

  • Year 5 Lead
  • English Lead

Assistant Head of School

Amy Gibson

  • Year 6 Lead
  • Maths Lead
              Assistant Head of School                    Joseph Kearns
  • Year 3 Lead
  • Computing Lead
  • Blended Learning Lead
  • Homework Lead

Assistant Head of School – SENCo

Francesca Renoldi

  • Lead for Special educational needs

Inclusion Manager

Anna Sparrow

  • Inclusion Manager
  • Parent Strategy
  • Pastoral Lead
  • Safeguarding
  • Senior Mental Health Lead
  • Lead for CLA
  • Personal Development

 

Middle/Developing Leaders/Year group leaders

 

Position

Staff Member

Responsibilities

Year Group Lead

Hayley O’Connor

  • Nursery Lead
     

Year Group Lead

Danielle Stafford

  • Year 1 Lead
  • Curriculum: RE & music

Year Group Lead

Vicky Binns

  • Year 4 Lead
  • Curriculum: Science

Oracy lead

History Lead

Rebecca Hayden

  • Oracy strategy implementation
  • History: Teaching and Learning

Digital Strategy Lead

Computing Lead

Joe Kearns

  • Digital strategy implementation across the curriculum
  • Home Learning 
  • Computing: Teaching and learning & outcomes
     

 

GLC Central Staff

 

Position

Staff Member

Responsibilities

Trust Lead for SEND & Inclusion

Sarah Curtis

SEND

Inclusion

Trust Lead for Attendance

Dominic Davison 

Attendance

Trust Lead for Maths

Jade Lauricourt

Maths

Trust Support for English

Megan Godfrey

English Support

 

Teaching Staff [ECTs/Curriculum responsibilities]

 

Class

Class Teacher

Leader of Phase/Line manager

Roles & Responsibilities

N

Hayley O’Connor

Dan George

  • Nursery Lead

N

Candace Tapiki

Hayley O’Connor

  • Oracy Support
          N          Nicola Baalham                    Hayley O'Connor
  • Early Years 
                 Joanne Bodimeade                    Hayley O'Connor 
  • Early Years Practitioner

R

Sam Day

Dan George

  • Reception Lead
  • Read, Write, Inc Lead.

R

Charley Buck

Sam Day/Dan George [computing]

  • Computing  Lead

R

Deborah Adebayo

Sam Day

  • TBC
          R       Amy Watherston                         Sam Day  

1

Danielle Stafford

Dan George

  • Year 1 Lead
  • RE
  • Music

1

Natalie Leanage

Danielle Stafford

 

1

Lynn Scott

Danielle Stafford

  • DT
          1         Tazeema Kausar                   Danielle Stafford
  •  Year 1 Teacher

2

Tracey Wilson

Dan George

  • Assistant Head of School
  • Curriculum Lead
  • ECT Mentor/Tutor

2

Daryl Winchester

Tracey Wilson

  • Early Career Teacher

2

Leanne Knight

Tracey Wilson

  • Art

3

Alaina Bettridge

Joseph Kearns

  • Assistant Head of School
  • Curriculum Lead
          3        Megan Meier                     Joseph Kearns  

3

Sally Hollands

Joseph Kearns

 

3

Alexandra Johnson

Joseph Kearns

 

4

Vicky Binns

Nicky Spindler

  • Year Group Lead
  • Science

4

Junita Christopher

Vicky Binns

  • Year Group Lead
  • Geography

4

Joe Kearns

Vicky Binns

  • Digital Strategy Lead
  • Home Learning

5

Gemma Nicholson

Nicky Spindler

  • Assistant Head of School
  • English

5

Pheobe Lams

Gemma Nicholson

  • Digital Strategy Lead [support]
  • Early Career Teacher

5

Lauren Hyde

Gemma Nicholson

  • TBC

6

Pavindri Kulasekera

Amy Gibson

 

6

Rebecca Hayden

Amy Gibson

  • Oracy Lead

6

Amy Gibson

Nicky Spindler

  • Maths Lead
  • Year 6 Lead
  • Assistant Head

Cover teacher

Caroline Dyson

Nicky Spindler

 

Cover teacher

Kaylee Gibson

Nicky Spindler

 
  Academic        Tutor       Madeleine Loin                     Nicky Spindler  
 Cover Teacher          Sam Butler                     Nicky Spindler  

Teacher

Dean Cooper

Dan Burnett

  • PE Lead

Teacher

Rhianne Dimmock

Dean Cooper

  • PE Teacher

 

 

 

Support Staff

 

Cover Supervisors/SEND Support

Line Manager

Class/Responsibility

Chris Walsh

Nicky Spindler

  • Cover in various year groups, as required

Nicola Daisley

Nicky Spindler

  • Cover in various year groups, as required
                    Francesca Renoldi                     Dan George
  • Assistant Head of School SENCO

Jo Phillips

SEND support

Francesca Renoldi

  • SEND support

 

Learning Support Assistants: Class based

Line Manager

Class/Responsibility

Nicola Williams

Sam Day

Nursery support am. Speech & Language

Claire Brooks

Hayley O’Connor

Key worker Nursery

Karen Heard

Sam Day

Ms Adebayo class based LSA

Grace Davey

Sam Day

Mr Buck class based LSA

Karen Seager

Sam Day

Miss Day class based LSA

Heena Patel

Tracey Wilson

Year 2

Jaiyeola Olaleye

Samantha Day

Reception

Ute Gugala

Tracey Wilson

Interventions Year 3

Jackie Bullivant

Joseph Kearns

Interventions Year 3

Sonia Cole

Joseph Kearns

Year 3

                   Charlotte Parmenter                     Joseph Kearns 

Year 3

 

Dionne Potts

Vicky Binns

Interventions Year 4

Katie Hollands

Danielle Stafford

Year 1

Christine White

Gemma Nicholson

Interventions Year 5

Learning Support Assistants: Key Worker [Incl. Base]

Line Manager

Class/Responsibility

Sarah Spall

Francesca Renoldi

RD - Key worker

 

   

Hayley McQuade

Francesca Renoldi

RA - Key worker

Sayeda Begum

Francesca Renoldi

2WIL - Key worker

Kattie Binns

Francesca Renoldi

2WIN - Key worker

 

   

Elizabeth Leke

Francesca Renoldi

3O - Key worker

Lynsey Tyler

Francesca Renoldi

4C - Key worker

Kirstie Slocombe

Francesca Renoldi

1L - Key worker

Tracy Marr

Francesca Renoldi

6G - Key worker

Amy Dumbrill

Francesca Renoldi

6G - Key worker

 

Inclusion staff

Line Manager

Class/Responsibility

Anna Sparrow

Dan Burnett

  • Inclusion Manager
  • Parent strategy
  • Personal development

Rebecca Bass

Anna Sparrow

  • Inclusion Advocate: Year 1/2

Tracy Austin

Anna Sparrow

  • Inclusion Advocate: Year 3/4

Lynsey Bevan

Anna Sparrow

  • Inclusion Advocate: Year 5/6
  • Forest Schools Lead

Lisa Davey

Dan Burnett

  • Attendance

 

Finance/Admin/Site

Line Manager

Responsibility

Finance Director: Jo Jones

Kevin Sadler

  • Finance

PA to SLT: Karen Hetherington

Dan George

  • PA

Support Services Manager: Kathryn Luckin 

Dan George

  • School Systems and Finance

Data  Manager: Kate Gopsill

Kathryn Luckin

  • Data

Admin assistant: Jeannette Meurs

Kathryn Luckin

  • Reception

Site manager: Lee Spall

Kathryn Luckin

  • Site

Caretaker: Chris Winn

Lee Spall

  • Site
     
                          Acorns   
                  Lesley Clasby                     Lisa Webb

SEND LSA

                   Elaine Brind                      Lisa Webb SEND LSA
                   Joanne Jones                     Lisa Webb SEND LSA
                  Grace Johnson                     Lisa Webb SEND LSA
                  June Grace                     Lisa Webb SEND LSA
                   Huma Yasir                     Lisa Webb SEND LSA
                   Lisa Webb                     Sarah Curis SEND Teacher